Slider

Aktualności

Aktualności

Efektywność energetyczna górniczej stacji wentylatorowej

W najnowszym wydaniu "Transportu przemysłowego" został opublikowany nasz artykuł "Efektywność energetyczna górniczej stacji wentylatorowej jako podstawa wyboru urządzeń". Artykuł powstał przy współudziale firmy Vibroson.

W artykule poruszane są zagadnienia związane z doborem wentylatora oraz falownika do niego. Zostały omówione wentylatory promieniowe jednostronnie i dwustronnie ssące, wentylatory osiowe. Przedstawiono rozwiązania napędowe z zastosowaniem silników indukcyjnych  klatkowych oraz z magnesami trwałymi oraz zastosowanie wielopoziomowych napięciowych przemienników częstotliwości jak również prądowych przemienników częstotliwości do regulacji prędkości obrotowej wentylatorów.

W artykule znajduje się również porównanie  efektywności energetycznej napędów przemiennikowych z silnikami indukcyjnymi klatkowymi i silnikami PMM w wykonaniu dla różnych prędkości znamionowych  oraz przemienników różnych producentów. W zależności od wybranego rozwiązania różnica sprawności może wynosić nawet 4 punkty procentowe co dla dwuwentylatorowej stacji z silnikami ok 3 MW pozwala zaoszczędzić energię elektryczną o wartości ok 0,5 mln zł rocznie.

Cały artykuł do przeczytania  - Efektywność energetyczna górniczej stacjii wentylatorowej